teatr próba
Teatr grecki stanowi niejako podstawę do przedstawień, które odbywają się w czasach współczesnych | fot.: materiał partnera

Krótka historia teatru — skąd wziął się pomysł na sztukę teatralną?

Historia teatru w Europie sięga ponad 2,5 tysiąca lat wstecz. Już w starożytności ludzie poszukiwali pewnego rodzaju oderwania od rzeczywistości, które dawały im przedstawienia na scenie. Przez lata dziedzina ta bardzo się rozwinęła, a mimo to po dziś dzień wiele osób chętnie uczęszcza do teatru. Poniżej przedstawimy krótko, jak to się wszystko zaczęło.

Historia teatru — od starożytnej Grecji po dzieje współczesne

Początki teatru, o jakich mówi historia, związane są ze starożytną Grecją i religijnymi obrzędami ku czci boga Dionizosa oraz igrzyskami olimpijskimi. Odprawiane w trakcie obrzędów religijne modły, tzw. dytyramby dały początek komedii i tragedii. Początkowo przedstawienia teatralne odbywały się tylko na świeżym powietrzu, np. na zboczach gór, gdzie była dobra akustyka. Dopiero kiedy ten typ rozrywki stał się bardziej popularny, zaczęto budować sceny teatralne.

Teatr grecki

Opierał się na zasadzie trzech jedności: czasu, miejsca i akcji, która głosiła, że przedstawiane wydarzenia musiały rozgrywać się w ciągu jednej doby, w tym samym miejscu i bez wątków pobocznych. Teatr grecki stanowi niejako podstawę do przedstawień, które odbywają się w czasach współczesnych, choć aktualnie mamy większe możliwości i zasada jedności nie musi być już respektowana.

Teatr współczesny

Przez lata teatr intensywnie się rozwijał. Możemy wyróżnić okres szekspirowski, w którym zaczęto pokazywać sceny zbiorowe. Dramat klasycystyczny zapisał się w historii jako rozrywka dla elit, oparta głównie na poezji. W XIX wieku nastąpiła eksplozja różnych nurtów teatralnych, z których wiele wykorzystywanych jest do dziś.

Teatr współczesny zapewnia twórcom przedstawień szerokie pole do kreatywności. Sztuka nowoczesna może być naprawdę różnorodna i opierać się na bieżącej sytuacji geopolitycznej lub też nawiązywać do przeszłości. W dzisiejszych czasach większość osób ma swobodny dostęp do teatru, wyposażonego w profesjonalną technikę sceniczną BSC Solutions, dzięki której można tworzyć przedstawienia z zachwycającymi widownię efektami.

Dlaczego warto chodzić do teatru?

Popularność teatru, która utrzymała się przez wieki, świadczy o tym, że jest to wysoka forma kultury. Choć w dzisiejszych czasach być może bardziej oblegane są kina, to jednak teatr przeżywa swoją kolejną młodość. Ze sztuki na scenie korzystają osoby, dla których ważne są umiejętności występujących i którzy doceniają trud, włożony w wykonanie takiego przedstawienia. Teatr to ciekawa forma rozrywki, pozwalająca na jakiś czas oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w ciekawie stworzoną historię, z którą łączy się odpowiednia sztuka przekazu. 

Historia teatru liczy sobie tysiąclecia, a jednak wciąż możemy cieszyć się tą formą spędzania czasu. Teatr w dalszym ciągu się rozwija, a zwiększenie możliwości technologicznych doprowadziło do tego, że spektakle można przygotowywać z zastosowaniem sporej ilości dodatków, wpływających na lepszy odbiór całości.

Materiał partnera

Sprawdź także

Kupari Zatoka Umarłych Hoteli Dubrovnik, Chorwacja

Kupari: tajemnica Zatoki Umarłych Hoteli (Chorwacja)

Kupari, małe miasteczko położone w pięknej Chorwacji niedaleko Dubrownika. Gdyby nie niesamowite znaki historii, byłoby …