terapia dla par
Terapia może być szansą na uratowanie relacji, zakochanie się w sobie na nowo i powrót intymności | fot.: materiał partnera

Co możemy zyskać dzięki terapii dla par?

Decyzja o podjęciu terapii dla par może być trudna i zająć trochę czasu. Niektóre pary wstydzą się skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ widzą w tym wyraz słabości. Niestety w społeczeństwie pokutuje jeszcze czasami przekonanie, że zwrócenie się do psychologa świadczy o jakiegoś rodzaju ułomności. Jest to bardzo dalekie od prawdy. Każda relacja mierzy się z kryzysami. Najistotniejsze jest to, jak sobie z tymi trudnościami radzimy. Skorzystanie z terapii par jest zdecydowanie korzystnym sposobem radzenia sobie. Kolejnym powodem do zwlekania z profesjonalną pomocą, może być myśl, że to są nasze problemy, więc musimy poradzić sobie z nimi sami. Jest to prawda, to dwoje ludzi w związku jest odpowiedzialna za jakość tej relacji i jedynie znają rozwiązanie kryzysu. Jeśli jednak przez dłuższy czas nie udaje im się osiągnąć oczekiwanych efektów, doświadczony specjalista pomoże skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić parę przez ten proces.

Jakie korzyści może przynieść terapia dla par?

Terapeuta jest w stanie zaoferować nam coś, czego sami nie możemy sobie dać. Jest to wiedza, doświadczenie, perspektywa i bezstronność. Obiektywne spojrzenie z dystansu na relację dwójki ludzi pomaga terapeucie skorzystać z jak najlepszych narzędzi – typu odpowiednie pytania – prowadzących do zrozumienia źródła konfliktu. Często główna przyczyna kryzysu nie jest ujawniona w rozmowach partnerów. Dotarcie do swoich najgłębszych potrzeb, obaw i oczekiwań nie jest prostym zadaniem.

Na każdą sytuację w naszym życiu patrzymy przez pewien „filtr”, który sprawia, że widzimy ją w pewnym świetle. Te filtry, to nasze przekonania na temat siebie, ludzi i świata, które powstały na skutek naszych doświadczeń. Ludzki mózg lubi upraszczać sprawy i generalizować, żeby ułatwiać sobie pracę. Jest to naturalny proces i potrzebny. Czasami jednak te przekonania sprawiają, że widzimy sytuację tylko z jednej perspektywy. Terapeuta zadając nam odpowiednie pytania, może pomóc nam odkryć drugą stronę tego samego medalu. W dodatku rozmowa z partnerem w towarzystwie terapeuty stwarza bardzo bezpieczne warunki do wyrażanie swoich prawdziwych uczuć i myśli, pozwala się zatrzymać w biegu codzienności i uważnie zastanowić nad tym, o co właściwie nam chodzi. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wiele o swoich potrzebach i obawach.

Terapia może być szansą na uratowanie relacji, zakochanie się w sobie na nowo i powrót intymności. Czasami jednak pozwala również partnerom dotrzeć do tego, że chcą się rozstać i wówczas pomoc terapeuty korzystnie wpłynie na zakończenie związku w dobrej atmosferze.

Co warto zrobić przed psychoterapią dla par?

W celu uniknięcia nieporozumień między partnerami jest kilka rzeczy, które warto wspólnie ustalić i przygotować się do pierwszego spotkania. Jedną z kluczowych zasad terapii par jest zgoda na nią obu osób. Spotkania ze specjalistą nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli jedno z partnerów będzie do nich zmuszone. Często jest tak, że to jedna osoba inicjuje terapię i podchodzi do niej z większym entuzjazmem, co jest zupełnie w porządku. Druga strona musi jednak zaakceptować ten pomysł i wyrazić chęć pracy nad relacją w taki sposób.

Podczas pierwszych spotkań terapeuta będzie chciał ustalić cele i oczekiwania pary związane ze wspólną pracą. Można rozpocząć myślenie o tym dopiero w gabinecie, jednak korzystnie jest zastanowić się wcześniej i mieć w miarę jasno sformułowane swoje oczekiwania, to co chcielibyśmy poprawić lub zmienić. Można zrobić to wspólnie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie nad zastanowieniem się nad tym w pojedynkę i podzieleniu z partnerem w trakcie terapii.

Ze spraw organizacyjnych ważne jest, aby obie osoby zgodziły się na danego terapeutę lub terapeutkę. Jeśli jedna z osób znajduje kogoś, należy dać partnerowi czas na zapoznanie się z tym specjalistą i zaakceptowanie go. Dodatkową kwestią jest czas. Warto ustalić wcześniej, jaki moment w tygodniu jesteśmy w stanie oboje poświęcić na terapię. Korzystnie jest również wcześniej porozmawiać o dojazdach – wspólnie czy osobno? Warta poruszenia jest również kwestia pieniędzy.

Skorzystanie z terapii dla par jest daniem sobie szansy na szczęśliwy związek, podnoszący ogólną jakość życia. Jeśli jednak wciąż nie jesteście pewni czy wspólna psychoterapia jest dla Was – skorzystajcie z konsultacji, które prowadzi na przykład Centrum NOWA w Warszawie. W trakcie takiego wstępnego spotkania zobaczycie, jak ta praca może wyglądać i wspólnie z pomocą specjalisty dojdziecie do tego, czy terapia jest dla Was.

Materiał partnera

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …