umowa karta kredytowa
Istnieje cały szereg czynników, które nie są zależne od klientów, a które mają bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytu gotówkowego | fot.: materiał partnera

Kredyt gotówkowy – jakie jest aktualne oprocentowanie?

Kiedy myślimy o wzięciu kredytu gotówkowego w głowie pojawia nam się pytanie o to, ile przyjdzie nam spłacić? To wszystko możemy łatwo sprawdzić, gdyż banki jawnie podają wszystkie dane dotyczące kredytu konsumenckiego. Jednakże czasem może nas zastanowić co oznaczają poszczególne dane i liczby, w jaki sposób wpływają one na ostateczną kwotę do spłaty. Jednym z takich czynników jest oprocentowanie kredytu.

Co to jest oprocentowanie?

Warto przy wyborze oferty skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego. Na portalu https://wnioskomat.com/kredyt-gotowkowy możesz w bardzo łatwy sposób porównać szereg ofert kredytów gotówkowych. Sprawdzisz ile będziesz miał do spłaty oraz ile wyniesie oprocentowanie konkretnej oferty. Jednakże czym to oprocentowanie tak naprawdę jest? Otóż jest to wartość – rzecz jasna: wyrażona w procentach – o jaką powiększy się suma zaciągniętego zobowiązania z zachowaniem przyjętej częstotliwości spłat oraz w czasie, jaki został wykazany w umowie kredytowej.

Mówiąc prościej: oprocentowanie jest to wartość o jaką zwiększy się kredyt, co bezpośrednio wpłynie na wysokość całej kwoty, która pozostanie nam do spłaty. Należy jednak pamiętać, że na koszt kredytu ma wpływ wiele innych czynników. Będą to takie elementy jak: prowizja banku, okres oraz sposób spłaty, koszty usług dodatkowych (np. ubezpieczenie jeżeli występuje). Z tego też względu przy ocenie ofert kredytów gotówkowych należy kierować się pełniejszym wskażnikiem kosztu kredytu jakim jest RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w których kredyt gotówkowy z niskim oprocentowaniem nominalnym okaże się być w praktyce nie tak tani jak pierwotnie zakładaliśmy.

Przegląd aktualnego oprocentowania

Kredyt gotówkowy jest produktem, który może opiewać na różne sumy. Stosunkowo małe kredyty gotówkowe mogą wynosić kilka tysięcy złotych, ale te naprawdę duże oscylują w okolicach stu czy nawet dwustu tysięcy złotych. Jednakże, jeżeli pokusimy się o przegląd aktualnego oprocentowania, to zobaczymy że wartość oprocentowania jest stała. Nie ma tu znaczenia czy decydujemy się na mniejsze czy na większe kwoty.

Jak aktualnie plasuje się oprocentowanie kredytu gotówkowego? Przykładowo w GetinBanku jeśli skorzystamy z tzw. oferty dla aktywnych to wówczas oprocentowanie wyniesie 7,2%. Jednakże, jeśli wybierzemy ofertę specjalną albo ofertę „lekki kredyt” to wówczas Getin Bank proponuje oprocentowanie na poziomie 7,99%.

Jeżeli przyjrzymy się ofertom w innych bankach, to tam również oprocentowanie wynosi 7,2% bądź to 7,99%. Nieco inaczej sytuacja wygląda w kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jeżeli chcielibyśmy zaciągnąć zobowiązanie w SKOK-u Chmielewskiego to wówczas oprocentowanie wyniesie 8%.

Co wpływa na oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Istnieje cały szereg czynników, które nie są zależne od klientów, a które mają bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytu gotówkowego. Są to takie aspekty jak aktualna polityka pieniężno-kredytowa banku centralnego, wysokość stóp procentowych, wielkość inflacji, konkurencja na rynku finansowym, popyt na kredyty, podaż kredytów, dopłaty do kredytów na preferencyjnych warunkach, koszty gwarantowania kredytów i rezerw celowych.

To wszystko sprawia, że oprocentowanie kredytów może zmienić się w czasie. Jeśli więc ktoś planuje wzięcie kredytu gotówkowego, ale póki co pozostaje to tylko w sferze planów, to po jakimś czasie oprocentowanie może się zmienić. Warto zatem zawsze sprawdzać aktualne oprocentowanie kredytów gotówkowych.

Na koniec warto poczynić pewne rozróżnienie. Mianowicie czasami można usłyszeć, że na wysokość oprocentowania kredytu wpływa wkład własny. Jest to prawda, ale tylko w przypadku kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny to taki produkt, do którego udzielenia niezbędne jest posiadanie przez klienta wkładu własnego, natomiast w przypadku kredytu gotówkowego nie ma czegoś takiego jak wkład własny. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli będziemy rozmawiać o oprocentowaniu z osobami, które nie posiadają dostatecznej wiedzy z zakresu finansów. A żeby mieć pewność, że rozumiemy ofertę w całości warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy kredytowego. Z pewnością pomoże on wybrać najtańszy kredyt gotówkowy.

Materiał partnera

Sprawdź także

kredyt wykresy

Co powinieneś wiedzieć o kredycie gotówkowym, zanim się na niego zdecydujesz?

Masz na głowie nagłą naprawdę samochodu, który jest Twoim środkiem do zarabiania pieniędzy? Potrzebujesz dokupić …