różowe buty do biegania
Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania jest rodzaj podłoża, na którym będzie wykonywany trening | fot.: stock.adobe.com

Co warto wiedzieć przed zakupem butów do biegania

Posiadanie choć jednej pary profesjonalnych butów do biegania jest koniecznością dla osoby, która zamierza uprawiać ten sport regularnie. Konkretny rodzaj obuwia zapewni odpowiednią amortyzację oraz uczucie komfortu. Decydując się na zakup odpowiedniej pary warto wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru, tak aby bieganie było komfortowe, przyjemne i przynosiło jak najlepsze rezultaty.

Dlaczego warto zainwestować w buty do biegania?

Z uwagi na duże obciążenie stóp oraz stawów podczas biegania, które jest trzykrotnie większe niż w przypadku zwykłego chodzenia, rośnie ryzyko doznania kontuzji: skręcenia kostki, naderwania mięśnia lub ścięgien. Dzięki odpowiednio dobranej parze amortyzacja podczas biegu będzie zapewniona. Co ważne, dobrze dobrany but ochroni stopę także przed odciskami i otarciami oraz bólami stawów kolanowych. Buty dla biegacza posiadają dodatkowo aerodynamiczny kształt, który przyspieszy bieg, ułatwi bieganie oraz poruszanie stopami. Na pierwszą parę, dla osoby początkującej warto wybrać buty treningowe, które w zupełności wystarczą.

Na co zwrócić uwagę wybierając idealne buty do biegania?

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania jest rodzaj podłoża, na którym będzie wykonywany trening. W przypadku biegów przede wszystkim po drogach utwardzonych (np. ulicach, ścieżkach rowerowych, chodnikach) należy postawić na obuwie wyposażone w dobrą amortyzację. Tego typu buty najczęściej posiadają grubą podeszwę, dzięki czemu obuwie nie zużyje się zbyt szybko. Jeśli trening będzie uprawiany po terenie naturalnym warto postawić na parę wyposażoną w agresywny bieżnik oraz dobrze podtrzymującą stopę. W tym przypadku podeszwa powinna być sztywniejsza.

Buty, które będą służyć przez wiele sezonów, powinny być dopasowane do rozmiaru stopy oraz masy biegacza. Podczas biegu stopa przesuwa się naturalnie do przodu, dlatego warto wybrać parę która zagwarantuje odstęp około 0,5-1 cm pomiędzy czubkiem buta a dużym palcem stopy. Zapobiegnie to powstawaniu pęcherzy, otarć oraz bolesnych nagniotków. Buty powinny być też dopasowane do masy biegacza – cięższe osoby mogą zdecydować się na obuwie z lepszą amortyzacją oraz grubszą podeszwą. Dobrze jeśli posiadają dodatkową amortyzację znajdującą się na podbiciu oraz pięcie.

pomarańczowe buty do biegania
Buty, które będą służyć przez wiele sezonów, powinny być dopasowane do rozmiaru stopy oraz masy biegacza | fot.: stock.adobe.com

Kiedy i gdzie kupić idealne buty do biegania?

Obuwie do biegania warto wybierać pod koniec dnia, kiedy stopa jest lekko spuchnięta. Popołudniu oraz wieczorem , gdy stopa jest rozchodzona ma niewiele większy rozmiar niż rano.  Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której buty będą za małe lub po prostu niewygodne. Pierwsze buty do biegania powinno się wybierać w sklepie stacjonarnym. But należy przymierzyć, aby zminimalizować ryzyko nietrafnego zakupu. Jeśli już w momencie przymierzania obuwie ociera lub jest niewygodne, warto zrezygnować z zakupu, bowiem podczas biegu będzie się on pogłębiał.

buty do biegania w terenie
Nie istnieje jedna dobra metoda na wybór idealnych butów do biegania. Każda para powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań | fot.: stock.adobe.com

Popularne marki butów dla biegaczy

Na rynku jest wiele marek produkujących buty do profesjonalnego biegania. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy buty firmy Nike oraz Adidas. Obie marki z uwagi na dużą ofertę posiadają buty przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Zapewniają maksymalny komfort, amortyzację oraz są wykonywane z najwyższą starannością.

Jedną z marek polecanych przez doświadczonych biegaczy jest Asics odznaczający się optymalnym stosunkiem pomiędzy jakością, a ceną. To jedne z najczęściej wybieranych butów biegowych – Asics produkuje zarówno buty startowe, jak i treningowe. Dla maratończyków i sprinterów. Ale także dla innych dziedzin sportu. Szeroka oferta producenta powoduje, że każdy biegacz znajdzie coś dla siebie. Hitem ubiegłego sezonu były buty Asics MetaSpeed Sky, które miały być szybkimi butami startowymi, stworzonymi dla zaawansowanych biegaczy, chcących bić rekordy na dystansach od 10 km do maratonu.

Osoby poszukujące butów antybakteryjnych, zapewniających stabilizację oraz doskonałej przyczepność do podłoża będą zadowolone z butów marki Salomon. To marka produkująca zarówno buty trekkingowe, do biegania w terenie, jak i dla miejskich biegaczy.

Ciekawym wyborem dla biegaczy są także buty Hoka One One, a więc buty z charakterystyczną, wysoką podeszwą. Choć pierwotną inspiracją do ich powstawania była możliwość biegania w trudnym terenie, minimalizując wstrząsy, a także pomoc w walce z ekstremalnym zmęczeniem i napięciem mięśni podczas wysiłku, buty Hoka sprawdzą się w każdej przestrzeni.

Jeszcze jedną wartą uwagi marką jest Inov-8. To kultowe buty, których celem jest nie ingerowanie w biomechanikę biegacza. Modele butów zawierają optymalną ilość pianki amortyzacyjnej tak, aby nie destabilizować biegacza, ponadto charakteryzują się niewielką wagą. Inov-8 sprawdzą się w trudnym terenie, lubią je biegacze uprawiający „brudne” biegi. Jeden z najbardziej charakterystycznych modeli Inov-8 – Mudclaw to jednocześnie najagresywniejszy model w historii marki charakteryzuje się wyjątkowo wysokim, bo aż 8mm bieżnikiem.

Nie istnieje jedna dobra metoda na wybór idealnych butów do biegania. Każda para powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który pomoże podczas zakupu. Dobrze dobrane buty biegowe będą służyły przez kilka lat, zapewnią komfort oraz przyjemność z uprawiania sportu.

MRY

Sprawdź także

asics novablast 4

ASICS NOVABLAST 4 – przedpremierowo recenzujemy nowinkę wśród butów do biegania

Kiedy wybieramy buty do biegania, szukamy nie tylko wygody i wsparcia, ale także technologii, która …