Super produkty dla kobiet w ciąży
Kiedy już rozpoznamy zagrożenia, dobrze jest także poznać produkty, które służą organizmom zarówno matki, jak i jej dziecka | fot.: Fotolia

8 super produktów dla przyszłych mam

Kobiety w ciąży niemal na okrągło są przestrzegane przed przeróżnymi produktami spożywczymi. Możliwość zatrucia, zaszkodzenia sobie lub dziecku, a nawet zagrożenie nadprogramowymi kilogramami – wszystko to uważnie przyglądać się codziennemu jadłospisowi. Kiedy już rozpoznamy zagrożenia, dobrze jest także poznać produkty, które służą organizmom zarówno matki, jak i jej dziecka. 

O bezwzględnych zakazach dotyczących menu w ciągu 9 miesięcy ciąży i czasu karmienia piersią wiemy już całkiem sporo. Co więcej, niektóre mity coraz częściej odczarowują same matki, które po prostu jedzą rozsądnie i z umiarem. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Matko, nie jedz! Zbilansowana dieta powinna dostarczyć składniki odżywcze obojgu – latem postawmy na produkty świeże i łatwo dostępne, czyli warzywa, uważajmy za to na owoce, które zawierają sporo cukru.  Co warto jeść w ciąży?

  • nasiona słonecznika – ze względu na bogactwo aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych (także Omega 3), witaminy E (chroni przed poronieniem), B (stymulują rozwój płodu), K i D oraz pierwiastków: wapnia, żelaza, cynku i potasu. W pestkach znajdziemy także magnez. Wartościowe składniki nie tylko zapobiegają niedoborom, ale i przyczyniają się np. do powstawania struktury skóry płodu i jego właściwego wzrostu. Po szóstym miesiącu, kiedy dziecko rośnie i zwiększa się zapotrzebowanie na wapń warto skupić się m. in. na dobrej jakości olejach i oliwach – jednym z takich produktów jest olej słonecznikowy, który zawiera te same tłuszcze, co pestki. Ważne: olej słonecznikowy najlepiej jeść na zimno, nie wolno na nim smażyć.
  • brokuły – to super warzywa, które na stałe powinny gościć na naszych talerzach. W czasie ciąży warto je włączyć do jadłospisu ze względu na wysoką zawartość magnezu (odpowiada m.in. za rozwój tkanek) , kwasu foliowego (odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój systemu nerwowego) i potasu. Oprócz tego brokuły zawierają wapń, który wpływa na prawidłowy wzrost dziecka i zwiększa krzepliwość krwi matki; oraz fosfor – element budulcowy kości, który dodatkowo reguluje metabolizm i zapobiega cukrzycy. Rzadki składnik – sulforafan broni organizmu przed infekcjami i pomaga w pozbywaniu się toksyn.
  • ciecierzyca – mało popularna cieciorka zawiera w sobie bogactwo błonnika (odpowiedzialnego za właściwą przemianę materii i przeciwdziałającego zaparciom) i białka (8,86 g na 100 gramów) oraz żelazo, cynk i kwas foliowy.
  • mleko i jego przetwory – jogurty, serki, kefiry (najlepiej bez dodatkowego cukru) to niezastąpione źródło białka, wapnia i witaminy D. W ciąży unikajmy jedynie produktów niepasteryzowanych.
  • banany – pojawiły się w niniejszym zestawieniu ze względu na wysoką zawartość potasu (przeciwdziała gromadzeniu wody w organizmie) oraz występujący tryptofan, który łagodzi wahania nastroju i jest sprzymierzeńcem dobrego snu.
  • bakalie – kiedy nie mamy dostępu do świeżych owoców, albo mamy zastrzeżenia co do ich jakości, sięgnijmy po bakalie. Orzechy to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które budują mózg i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju tkanek i kości. Z kolei suszone morele to bogactwo żelaza, magnezu, wapnia, potasu i kwasu foliowego. Substancje zawarte w migdałach z kolei skutecznie łagodzą nudności i zgagę.
  • jajka – niezależnie od tego, czy aktualny trend dietetyczny zaleca jedzenie ich bez ograniczeń, czy też nakazuje ich redukcję, kobiety w ciąży powinny jeść jajka. Oczywiście, jak wszystko, bez przesady. To cenne źródło kwasów Omega 3, żelaza, kwasu foliowego i choliny (wpływa na tworzenie połączeń pomiędzy neuronami, a także na rozwój mózgu i późniejszą pamięć dziecka).
  • zielone warzywa: szpinak, sałata, natka pietruszki, szparagi – ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego.
8 super produktów dla kobiet w ciąży
8 super produktów dla kobiet w ciąży | fot.: Kreatywna.pl

RED

Sprawdź także

karmienie piersią

Karmienie piersią a jedzenie – co wolno jeść, karmiąc piersią?

Kobieta karmiąca piersią powinna dbać o właściwe odżywianie, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników …