dieta dziecka w pierwszym roku życia
Zaleceniem każdego lekarza-pediatry dla młodych mam jest karmienie dziecka piersią co najmniej sześć miesięcy, a niezbędne minimum, to pierwsze trzy miesiące | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Dieta w pierwszym roku dziecka – zobacz co może jeść Twój maluch

Pierwszy rok życia malucha jest fundamentem do jego zdrowego rozwoju fizycznego i psychicznego, dlatego tak ważne jest poprawne żywienie malucha oraz duża ilość kontaktu z mamą oraz innymi członkami rodziny. Żywienie podczas pierwszych dwunastu miesięcy życia dziecka powinno się odbywać według ściśle ustalonych zasad. Dowiedz się o tym czym można karmić malucha w pierwsze miesiące i jakich zasad trzeba przestrzegać.

Mleko matki i mleko modyfikowane – pierwszy podstawowy pokarm Twojego malucha

Mleko to pierwszy i kluczowy pokarm każdego ssaka na ziemi. Jak dobrze wiemy, noworodki powinne być karmione piersią, gdyż mleko matki jest w pełni wystarczającym źródłem minerałów i mikroelementów, które wspierają rozwój małego organizmu i budują system odpornościowy.

Zaleceniem każdego lekarza-pediatry dla młodych mam jest karmienie dziecka piersią co najmniej sześć miesięcy, a niezbędne minimum, to pierwsze trzy miesiące. Jednak, w niektórych sytuacjach z tego czy innego powodu, gdy karmienie piersią nie jest wystarczające dla malucha, dietę można rozszerzyć o mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane, jak świadczy nazwa, jest zmienionym mlekiem zwierzęcym (najczęściej krowim), w taki sposób, żeby jego skład jak najbardziej odpowiadał składowi mleka matki. Warto też zaznaczyć, że nie każde mleko może być zamiennikiem mleka matki. Choć mleko modyfikowane jest tworzone na podstawie mleka krowiego, samego mleka krowiego nie wolno podawać niemowlętom, gdyż zawiera ono zbyt dużą ilość tłuszczy, których organizm malucha nie jest po prostu w stanie przetrawić.

Rozszerzenie diety malucha

Na przełomie czwartego i piątego miesiąca życia dziecka nadchodzi pora na pierwsze rozszerzenie diety malucha o nowe i bezmleczne pokarmy. Najczęściej pierwsze rozszerzenie warto zacząć od przecierów z jabłka czy marchewki lub ich mieszanki. Stopniowo można dodawać przeciery i desery z innych warzyw, owoców i jagód.

Po 6-7 miesiącu można zacząć przygotowanie zupek z mięsem gotowanym i warzywami. Warto jednak pamiętać, że powinny one być podawane w postaci przetartej zupy. Następnie, nadchodzi czas na przejście od miękkiego jedzenia do twardego.

Dieta dziecka w pierwszym roku życia. O czym nie zapomnieć?

Rodzaj pokarmów, które dodajemy do diety dziecka oraz właściwie dobrany harmonogram rozszerzania diety, to nie jedyne o czym trzeba pamiętać. Nie mniej ważnym elementem właściwego procesu żywieniowego jest sposób podawania pokarmów, a także śledzenie zmiany i rozwoju gustu malucha. Przed tym jak zdecydujemy się na zakup dużej ilości mleka modyfikowanego czy deserków owocowych, warto przetestować czy będą one smakować dziecku.

Kolejnym, równie ważnym szczegółem, o którym w naszych czasach nie wolno zapominać, jest wykonanie prób alergicznych na alergie pokarmowe i środowiskowe, po wykonaniu których może się pojawić potrzeba wyeliminowania z zaplanowanej diety niektórych pokarmów. Producenci żywności dla dzieci, tacy jak Humana Baby, mają przewidziany w swojej ofercie szeroki wybór pokarmów dla małych alergików w każdym wieku. Zobacz produkty Humana Baby: https://humana-baby.pl/produkty/.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta z dzieckiem w chuście przygotowująca obiad

Co jeść podczas okresu laktacji? Przykładowe przepisy

Dieta podczas karmienia piersią to bardzo ważna kwestia, ponieważ karmiąca mama odżywia nie tylko swój …