kobieta w ciąży ćwicząca jogę
Niektóre aktywności sportowe można bezpiecznie uprawiać bez względu na zaawansowanie ciąży, jednak części należy bezwzględnie unikać | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Siłownia w ciąży może być bezpieczna

Siłownia w ciąży nie jest przeciwwskazana. Aktywność fizyczna, dobrana do stopnia rozwoju płodu, jest bezpieczna i zarazem korzystna dla zdrowia matki. Może wpłynąć na lepszy przebieg ciąży oraz stan dziecka. Dobra kondycja kobiety przyspieszy powrót do formy po rozwiązaniu.

Dlaczego warto ćwiczyć? Siłownia w ciąży

Siłownia w ciąży nie stanowi przeciwwskazania pod warunkiem, że rodzaj aktywności, tempo i częstotliwość ćwiczeń są dostosowane do etapu ciąży oraz kondycji psychofizycznej przyszłej matki. Zarówno rezygnacja z aktywności sportowej w czasie ciąży, jak i nadmierny wysiłek nie są wskazane. Odpowiedni charakter ćwiczeń w znacznym stopniu może zminimalizować pojawiające się dolegliwości ciążowe, takie jak zaparcia i bóle lędźwiowo-krzyżowe. Ponadto aktywność ruchowa poprawia samopoczucie i jakość snu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i depresji poporodowej. Silne mięśnie CORE i dna miednicy znacznie ułatwiają akcję porodową, a także odzyskanie formy po narodzinach dziecka. Przygotowując się do powitania malucha na świecie, warto zadbać o właściwą opiekę medyczną. Tylko kompleksowy zespół specjalistów pozwoli sprawnie i bez dodatkowych obciążeń rozwiązać ciążę. Więcej informacji na temat niezbędnych badań prenatalnych, konsultacji ginekologiczno-położniczych oraz znaczenia fizjoterapii w powrocie do pełnej kondycji matki znajduje się na stronie internetowej porody.medicover.pl/porod/.

Niektóre aktywności sportowe można bezpiecznie uprawiać bez względu na zaawansowanie ciąży, jednak części należy bezwzględnie unikać. W pierwszym trymestrze aktywność ruchowa powinna zostać znacznie ograniczona. Należy wybierać zajęcia minimalizujące ryzyko upadku, a tym samym uszkodzenia płodu. Najlepsze będą ćwiczenia rozciągające kręgosłup, wzmacniające ramiona i mięśnie wewnętrzne stabilizujące, czyli globalne ćwiczenia izometryczne w niskich i stabilnych pozycjach. Drugi trymestr ciąży daje większy wybór aktywności ruchowych. Warto skoncentrować się na ćwiczeniach oddechowych, wzmacniających mięśnie ud i pośladków. W trzecim etapie ciąży poleca się wprowadzenie technik relaksacyjnych z kontrolą oddechu oraz ćwiczenia mięśni Kegla. Bez względu na zaawansowanie ciąży, paniom poleca się w szczególności taniec, angażujący miednicę i biodra, np. salsę czy rumbę. Warto spróbować też układów ze sztuk walki oraz pozycji jogi, które relaksują i rozciągają. Ponadto nieocenione są ćwiczenia w basenie, pływanie, spacery i marsze.

Dyscypliny bezwzględnie przeciwwskazane

Dyscypliny, których należy unikać, to przede wszystkim sporty ekstremalne, czyli ćwiczenia ciężarowe, charakteryzujące się podskokami, zeskokami i długodystansowym, wyczerpującym wysiłkiem, jak wyciskanie sztangi, wspinaczka wysokogórska, narciarstwo, łyżwiarstwo, jazda konna czy akrobatyka. Przeciwwskazane są również biegi, dynamiczne gry zespołowe i inne dyscypliny aerobowe. Agresywne ćwiczenia nadmiernie przeciążają organizm, podnoszą ciśnienie krwi, tętno i temperaturę, męczą układ oddechowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych skurczów macicy, kolek, a nawet plamień.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

suplementacja w ciąży

Odporność w czasie ciąży – jak ją poprawić?

Jako przyszła mama jesteś narażona na częste infekcje, które mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. …