Zamek Neuschwanstein
Zamek Neuschwanstein  - jego bryła stanowiła inspirację do powstania Pałacu Śpiącej Królewny w jednej z najsłynniejszych bajek Disneya | fot.: stock.adobe.com

Najpiękniejsze zamki w Niemczech

Na terenie Niemiec znajduje się według różnych źródeł od 18 do 20 tysięcy zamków, twierdz oraz fortec. Liczba ta nie powinna jednak nikogo dziwić. Kraj ten przez wieki targany był licznymi wojnami, najazdami a także doświadczył licznych zmian granic. W celu ochrony granic, ówcześni władcy decydowali się na budowanie zamków. Stawały się one z czasem centrami lokalnego życia i odgrywały ważną rolę w funkcjonowaniu całych społeczności.

Skupmy się jednak na budowlach, które naprawdę warto odwiedzić będąc w Niemczech.

Baśniowy zamek w Neuschwanstein

Jego bryła stanowiła inspirację do powstania Pałacu Śpiącej Królewny w jednej z najsłynniejszych bajek Disneya. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ciężko na mapie Europy znaleźć jest równie baśniową i olśniewającą konstrukcję. Jego początki sięgają XIX wieku, kiedy to ówczesny król bawarski Ludwik II Wittelsbach zażyczył sobie by powstała tego typu budowla. W jego założeniach zamek ten miał stanowić doskonałą replikę średniowiecznego zamku rycerskiego. Całość wznosi się na stromych zboczach Alp oraz otoczona jest licznymi lasami, jeziorami i górskimi strumieniami. Całość sprawia, że przez wielu zamek ten jest idealnym odwzorowaniem bajkowego pałacu. Co roku zamek ten odwiedzany jest przez miliony turystów. Szczególnie przypadł on do gustu turystom z Azji, którzy już od wielu lat tłumnie odwiedzają to miejsce.

Zamek w Schwerin

Zamek w Schwerin
Zamek w Schwerin – jest to jeden z najstarszych zamków znajdujących się na terenie północnych Niemiec. Jego nietypowe położenie (znajduje się na wyspie jeziora) sprawia, że jest on jeszcze bardziej urokliwy | fot.: stock.adobe.com

Jest to jeden z najstarszych zamków znajdujących się na terenie północnych Niemiec. Jego nietypowe położenie (znajduje się na wyspie jeziora) sprawia, że jest on jeszcze bardziej urokliwy. Swój dzisiejszy wygląd zamek zawdzięcza gruntownym remontom jakie miały miejsce w latach 1845-1857. To między innymi dzięki licznym pracom konserwatorskim, jego obecny stan jest niemalże idealny. Charakteryzuje się on licznymi wieżami sięgającymi ku niebu, niezwykle urokliwymi terenami zielonymi okalającymi całą budowlę, a w ciągu dnia bryła zamku odbija się na tafli jeziora. Podobno w jego murach zamieszkuje duch o imieniu Petermännchen, który odwiedzającym zamek płata różne figle. Nagradza on mądrych, a kara osoby złe i leniwe.

Zamek Hohenzollern: ciekawostki

Zamek Hohenzollern
Zamek Hohenzollern znajduje się na wysokości 855 metrów nad poziomem morza zaledwie 50 km od Stuttgartu | fot.: stock.adobe.com

Zamek ten znajduje się na wysokości 855 metrów nad poziomem morza zaledwie 50 km od Stuttgartu. Budowle dostrzec można już z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Z murów budowli rozpościera się widok na całą okolicę, co było zamierzonym celem konstruktorów. Miało to zapewnić osobom przebywającym w zamku przewagę nad ewentualnymi atakami przeciwnika. Zamek wzniesiono w XI wieku, od tego czasu był on wykorzystywany w wielu różnych celach. W 1423 roku zamek został całkowicie zniszczony, na skutek działań wojennych, jednak już po około 20 latach zamek został ponownie wzniesiony. Sama budowla charakteryzuje się stylem gotyckim z strzelistymi oknami oraz wieżami usytuowanymi w każdym jej miejscu.

Trzy zamki w Niemczech

Oczywiście wymienione przez nas zamki to jedynie najciekawsze obiekty, które uznaliśmy za zdecydowanie najpiękniejsze w Niemczech. Poza wskazanymi trzema znajdziemy tam jeszcze na przykład Nawiedzony Zamek Frankeinsteina, Zamek Hubertusburg w Wermsdorf czy Twierdza Königstein, a także wiele, wiele innych.

Centralne położenie Niemiec na kontynencie Europejskim sprzyja licznym wizytom turystycznym. Dodając do tego bardzo dużą liczbę połączeń lotniczych z niemieckimi miastami, oraz świetny stan dróg i komunikacji, nie powinno nikogo dziwić, że kraj ten z roku na rok odwiedzany jest przez coraz większą grupę turystów z zagranicy.

MŚW

Sprawdź także

zamek w niedzicy

Średniowieczna warownia nad jeziorem — Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Sądecczyzny. Większość turystów wybierających się nad jezioro …