The Line
W innowacyjnym mieście na pierwszym planie mają być mieszkańcy | fot.: stock.adobe.com

Szejkowie budują miasto przyszłości. The Line

Futurystyczne miasta przyszłości to zdecydowanie domena krajów ze świata arabskiego. Kilkanaście lat temu zachwycaliśmy się tym, w jaki sposób zagospodarowano pewien nieodznaczający się obszar pustynny, który finalnie stał się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miastem – Dubaj. Dzisiaj Arabia Saudyjska idzie o krok dalej – budują miasto o nazwie The Line. Jakie są założenia tego projektu? Sprawdźmy to. 

The Line – miasto bez samochodów

The Line to miasto przyszłości, o którym głośno stało się na początku bieżącego roku. Innowacyjny obszar autorstwa saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana przewiduje stworzenie w pełni nowoczesnego miasta, które będzie charakteryzować się przede wszystkim pełną automatyzacją i brakiem ulic, co przyczyni się do braku emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jak będzie wyglądała struktura miasta The Line? Założenia są proste – 170 kilometrów długości, 200 metrów szerokości i 9 milionów mieszkańców. Miasto, według projektu firmy NEOM odpowiedzialnej za wdrożenie tej przełomowego projektu ma zapewnić działanie w 100% zależne od energii odnawialnej.

The Line – ludzie na pierwszym miejscu 

W innowacyjnym mieście na pierwszym planie mają być mieszkańcy. W końcu to dla nich projektuje się w pełni zautomatyzowane miasto, w którym nie będzie tradycyjnych dróg, samochodów, i w którym za wiele obszarów życia urbanistycznego odpowiadać będzie sztuczna inteligencja. A zatem pokojówki w postaci robotów, automatyczne taksówki i szereg innych technologii bazujących na SI, które mają przybrać postać zwykłych usług publicznych. Brak samochodów i ulic nie będzie jednak stanowić przeszkody w płynnym poruszaniu się po mieście. Projekt zakłada możliwość poruszania się w górę, w dół i w poprzek. Zgodnie ze złotą zasadą urbanistyki, wszystkie najważniejsze usługi i punkty mają być ulokowane w odległości maksymalnie 5 minut drogi od miejsca zamieszkania. Do dalszych rejonów miasta ma natomiast podróżować szybka kolej, która z jednego końca miasta na drugi zawiezie nas w ciągu 20 minut.

Czego jeszcze nie wiemy o The Line? 

Spekulacje związane z nowoczesnym miastem o długości 170 kilometrów nie cichną, a wieści medialnych związanych z tym nowoczesnym projektem będzie zapewne coraz więcej. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o nowym mieście? Przede wszystkim, jako jedną z pierwszych wątpliwości podniesiono temat wyżywienia tak dużej liczby mieszkańców. Zgodnie z założeniami w mieście będzie także miejsce na ogromnej wielkości pola uprawne, które będą obsługiwane przez nowoczesne technologie. Owoce zbiorów zostaną natomiast wykorzystane w lokalnych kuchniach i stołówkach, które będą jednocześnie stanowiły bazę wyżywienia mieszkańców. Każdy obywatel The Line na podstawie abonamentu uzyska prawo do skorzystania z trzech posiłków dziennie. Projektanci pomyśleli też o innych kwestiach, jak na przykład marina dla jachtów, stadion podziemny czy specjalnie zaprojektowane korytarze, które ułatwią migrację ptaków. Cały pomysł wydaje się niesamowity i z zapartym tchem będziemy oczekiwać kolejnych wieści z futurystycznego miasta. 

ŁNA

Sprawdź także

Stadion Narodowy metro

Stolica stawia na innowacje

Władze stolicy chcą wprowadzać innowacyjne rozwiązania technologiczne w przestrzeni miejskiej, aby ułatwiać życie mieszkańców oraz stwarzać lepsze …