słuchawki nauszne z redukcją szumów
Słuchawki bezprzewodowe z funkcją noise cancelling to rozwiązanie, które wprowadza na zdecydowanie wyższy poziom słuchania dźwięków i czerpania z tego tytułu maksymalnej przyjemności | fot.: scentre.pl

Słuchawki z aktywną redukcją hałasu. Poznaj nową jakość komfortu

Redukcja hałasu to funkcja, która z roku na rok zyskuje na popularności. To rozwiązanie coraz bardziej pożądane zarówno w przypadku słuchawek bezprzewodowych, jak i nausznych. Czym dokładnie jest redukcja hałasu? Jakie są jej rodzaje? W jaki sposób działa? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące tego rozwiązania, można znaleźć w naszym artykule.

Aktywna redukcja hałasu – co to takiego?

Z aktywną redukcją hałasu można się zetknąć pod kilkoma nazwami. Jakimi? Oprócz wymienionej, są to również:

  • Aktywna redukcja szumów
  • Aktywne tłumienie hałasu
  • Active Noise Cancelling (ANC)
  • Noise Cancelling

Czym jest redukcja hałasu? To nic innego, jak rozwiązanie, które ma na celu zapewnienie bardziej osobistego odsłuchu. Słuchawki, czy to bezprzewodowe czy nauszne, służą do odsłuchiwania różnego rodzaju dźwięków. Z racji tego, że to urządzenie typowo przenośne, odsłuch nie zawsze odbywa się w bezwzględnej ciszy. Redukcja szumów ma za zadanie wyeliminowanie hałasów z otoczenia i zapewnienie wysokiej jakości odsłuchu, bez dostępu do dźwięków z zewnątrz. Co ważne, redukcja hałasu działa w obie strony – ani słuchacz się słyszy tego, co dzieje się na zewnątrz, ani do otoczenia nie docierają odsłuchiwane dźwięki.

ANC nie jest wynalazkiem obecnych czasów. To rozwiązanie, które po raz pierwszy pojawiło się blisko sto lat temu, bo w 1933 roku! Nieco później, słuchawki z redukcją hałasu zaczęto wykorzystywać w lotnictwie. Do dziś pomagają pilotom w pracy, wyciszając odgłosy silników i hałasu w kabinie.

Rodzaje redukcji hałasu

Są dwa rodzaje redukcji hałasu: pasywny i aktywny. Czym się różnią?

Pasywna redukcja hałasu

Pasywna redukcja hałasu polega na zasłonięciu aparatu słuchowego, oddzielając go w ten sposób od dźwięków otoczenia. Żeby taka izolacja była skuteczna, potrzebne będą słuchawki w wersji dokanałowej lub wokółusznej zamkniętej. Słuchawki dokanałowe dosyć szczelnie zamykają kanał słuchowy sprawiając, że nie są w stanie dotrzeć do niego żadne dźwięki z zewnątrz. Podobnie jest w przypadku słuchawek wokółusznych, z tą jednak różnicą, że nie są wkładane do środka ucha, a zasłaniają je w całości. Żeby tłumienie hałasu było skuteczne, w obydwu przypadkach należy zadbać o to, by słuchawki precyzyjnie przylegały do uszu. Ważne jest również, żeby były wygodne. W przeciwnym razie, stracą na komforcie noszenia. Jak można się domyślić, pasywne tłumienie hałasów działa tylko w pewnym stopniu. Dlatego tak ważne jest, żeby połączyć je z aktywną redukcją hałasu.

Aktywna redukcja hałasu

Aktywna redukcja szumów to rozwiązanie o wiele bardziej zaawansowane. Żeby dźwięki z otoczenia zostały niejako „wchłonięte” i niedopuszczone do uszu, potrzebne jest jednoczesne zaistnienie kilku składowych. Jak to działa? Znajdujące się w takich słuchawkach mikrofony (zwykle jest ich kilka), zbierają sygnały z otoczenia i przetwarzają za pomocą dostępnego do tego celu procesora. Wskutek takiego działania, sygnał zostaje odwrócony, a dodatkowo, zostanie stworzona dla niego antyfala, która pozwala odtworzyć go w przetwornikach. Dwie przeciwstawne fale wzajemnie się znoszą, przez co dźwięk zostaje przesunięty w fazie, a więc jest osłabiony. W całym opisanym mechanizmie, bardzo ważna jest szybkość działania. Jeśli odwrócona fala wróci do słuchawek zbyt późno, nie będzie już czego niwelować, bo dźwięk zdąży dotrzeć do uszu. To właśnie dlatego w najnowszych słuchawkach z funkcją ANC, takich, jak dostępne na tej stronie: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sluchawki_bezprzewodowe_nauszne, są instalowane specjalne procesory, które sprawiają, że szumy są przetwarzane błyskawicznie.

Słuchawki bezprzewodowe z funkcją noise cancelling to rozwiązanie, które wprowadza na zdecydowanie wyższy poziom słuchania dźwięków i czerpania z tego tytułu maksymalnej przyjemności. Takie słuchawki będą idealnie sprawdzą się w podróży, przydadzą się też w pracy i podczas oddawania się błogiemu relaksowi. W każdej z tych sytuacji będzie można rozkoszować się muzyką, podcastami czy innymi nagraniami nawet wtedy, gdy w otoczeniu panuje gwar.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

Słuchawki Pioneer

Muzyka podczas aktywności fizycznej? Poznaj słuchawki Pioneer

Wakacyjne miesiące to czas kiedy wiele aktywności przenosimy z fitness klubów na zewnątrz. Wycieczki rowerowe, …