ręczniki spa
Nie masz czasu na intensywną pielęgnację skóry? Nadal możesz się rozpieszczać, wykonując podstawowe zabiegi | fot.: materiał partnera

Pielęgnacja skóry w domu – sposoby, porady, efekty

Właściwa pielęgnacja skóry – w tym ochrona przed słońcem i delikatne oczyszczanie – może sprawić, że Twoja skóra będzie zdrowa i pełna blasku.   Nie masz czasu na intensywną pielęgnację skóry? Nadal możesz się rozpieszczać, wykonując podstawowe zabiegi. Właściwa pielęgnacja skóry i wybór zdrowego stylu życia mogą pomóc opóźnić naturalne starzenie się skóry i zapobiec różnym problemom skórnym. Zacznij od tych pięciu wskazówek.

Właściwa pielęgnacja skóry – w tym ochrona przed słońcem i delikatne oczyszczanie – może sprawić, że Twoja skóra będzie zdrowa i pełna blasku. 

 Nie masz czasu na intensywną pielęgnację skóry? Nadal możesz się rozpieszczać, wykonując podstawowe zabiegi. Właściwa pielęgnacja skóry i wybór zdrowego stylu życia mogą pomóc opóźnić naturalne starzenie się skóry i zapobiec różnym problemom skórnym. Zacznij od tych pięciu wskazówek. 

Chroń się przed słońcem 

Jednym z najważniejszych sposobów dbania o skórę jest jej ochrona przed słońcem. Długotrwałe przebywanie na słońcu może powodować zmarszczki, plamy starcze i inne problemy skórne, a także zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry. 

Aby uzyskać jak najpełniejszą ochronę przeciwsłoneczną: 

  • Używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF co najmniej 15. Nakładaj obficie krem z filtrem i ponawiaj aplikację co dwie godziny – lub częściej, jeśli pływasz lub pocisz się. 
  • Szukaj cienia. Unikaj słońca między godziną 10 a 16, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. 
  • Noś odzież ochronną. Osłaniaj skórę ciasno tkanymi koszulami z długimi rękawami, długimi spodniami i kapeluszami z szerokim rondem. Rozważ również dodatki do prania, które nadają ubraniom dodatkową warstwę ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym przez określoną liczbę prań, lub specjalną odzież chroniącą przed słońcem – zaprojektowaną specjalnie w celu blokowania promieni ultrafioletowych. 

Nie pal 

Palenie sprawia, że skóra wygląda starzej i przyczynia się do powstawania zmarszczek. Palenie zwęża drobne naczynia krwionośne w najbardziej zewnętrznych warstwach skóry, co zmniejsza przepływ krwi i sprawia, że skóra staje się bledsza. Powoduje to również pozbawienie skóry tlenu i składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia skóry. 

Palenie uszkadza również kolagen i elastynę – włókna, które nadają skórze wytrzymałość i elastyczność. Ponadto, powtarzające się mimiczne gesty wykonywane podczas palenia – takie jak zaciskanie warg przy wdechu i mrużenie oczu, aby odgrodzić się od dymu – mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek. 

Ponadto, palenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego skóry. Jeśli palisz, najlepszym sposobem na ochronę skóry jest rzucenie palenia.   

Traktuj skórę delikatnie 

Codzienne oczyszczanie i golenie może mieć negatywny wpływ na Twoją skórę. Aby zachować jej delikatność: 

Ogranicz czas kąpieli. Gorąca woda i długie prysznice lub kąpiele usuwają olejki z Twojej skóry. Ogranicz czas kąpieli lub prysznica i używaj ciepłej, a nie gorącej wody. 

Unikaj silnych mydeł. Silne mydła i detergenty mogą usuwać oleje z Twojej skóry. Zamiast tego wybieraj łagodne środki czyszczące. 

Gol się ostrożnie. Aby chronić i nawilżać skórę, przed goleniem zastosuj krem, balsam lub żel do golenia. Aby golenie było jak najdokładniejsze, używaj czystej, ostrej maszynki. Gol się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a nie pod włos. 

Wytrzyj do sucha. Po umyciu lub kąpieli delikatnie osusz skórę ręcznikiem, aby na skórze pozostało trochę wilgoci. 

Nawilżaj suchą skórę. Jeśli Twoja skóra jest sucha, używaj kremu nawilżającego odpowiedniego dla Twojego typu skóry. Do codziennego stosowania rozważ krem nawilżający z filtrem SPF. 

Ważne również, aby stosować odpowiednią pielęgnację. Ułatwią to profesjonalne narzędzia. Hurtownia medyczna Medwil to miejsce, w którym znajdziesz wszystko to, czego szukasz. 

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta może pomóc Ci wyglądać i czuć się jak najlepiej. Jedz dużo owoców, warzyw, pełnoziarnistych zbóż i chudego białka. Związek między dietą a trądzikiem nie jest jasny – ale niektóre badania sugerują, że dieta bogata w olej rybny lub suplementy oleju rybnego i uboga w niezdrowe tłuszcze oraz przetworzone lub rafinowane węglowodany może sprzyjać młodszemu wyglądowi skóry. Picie dużej ilości wody pomaga utrzymać skórę nawilżoną. 

Eliminacja stresu

Niekontrolowany stres może sprawić, że Twoja skóra stanie się bardziej wrażliwa, a także wywołać trądzik i inne problemy skórne. Aby zapewnić sobie zdrową skórę i zdrowy stan umysłu, podejmij kroki mające na celu opanowanie stresu. Dbaj o odpowiednią ilość snu, ustal rozsądne granice, skróć swoją listę rzeczy do zrobienia i znajdź czas na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Rezultaty mogą być bardziej dramatyczne, niż się spodziewasz. 

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

terapia meso

Personalizowana, profesjonalna pielęgnacja ciała przed sezonem bikini. Poznaj linię bodyshock®od mesoestetic®! 

Jak osiągnąć pożądaną sylwetkę, która mimo stosowania diety i regularnych treningów nie wygląda tak jak …