Uśmiechnięta kobieta prowadząca zdrowy styl życia
Wielu z nas pomija śniadanie i dzień rozpoczyna od porannej kawy. Jest to ogromny błąd, gdyż nie dostarczamy organizmowi energii do działania | fot.: materiał partnera

10 praktycznych wskazówek jak prowadzić zdrowy styl życia

Obecne czasy nie sprzyjają – zarówno zdrowiu fizycznemu jak i psychicznemu. W dobie ograniczania kontaktów społecznych i wszelakiej aktywności, zdrowy styl życia zszedł na drugi plan. Jednak życie w ciągłym stresie i zamknięciu we własnych czterech ścianach, może jedynie doprowadzić do problemów zdrowotnych, a także zwiększa ryzyko depresji i nerwicy. Mimo wszystko nie powinniśmy się poddawać i nawet w tej trudnej sytuacji, możemy dostrzec pewne pozytywy. Jest to czas, w którym warto skupić się na sobie i poznać lepiej swój organizm. Możemy także dokonać wielu korzystnych zmian. Oto 10 praktycznych wskazówek, jak prowadzić zdrowy styl życia.

1. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu

Wielu z nas pomija śniadanie i dzień rozpoczyna od porannej kawy. Jest to ogromny błąd, gdyż nie dostarczamy organizmowi energii do działania. Poświęćmy więc rano czas, na przygotowanie śniadania, najlepiej z pełnoziarnistych produktów. Będą one stopniowo uwalniać energię, przez cały poranek. Warto zwrócić się w stronę pełnoziarnistego pieczywa, płatków owsianych, a także pasty z ciecierzycy.

2. Dbaj o regularność spożywanych posiłków

Właściwa dieta przy prowadzeniu zdrowego stylu życia
Zdrowy styl życia, to przede wszystkim eliminacja produktów wysoko przetworzonych, a także nadmiaru słodyczy sklepowych | fot.: materiał partnera

Możemy na bok odłożyć wszystkie mity o jedzeniu posiłków co trzy lub pięć godzin. Nie warto także kierować się opinią, że ostatni posiłek musi być zjedzony na trzy godziny przed snem. Kluczem okazuje się być regularność. Otóż spożywanie posiłków o stałych porach pomoże nam nadać tempo organizmowi, a także uregulować jego pracę. Dzięki regularności, możemy także przyspieszyć nasz metabolizm, a co najważniejsze ograniczymy napady głodu.

3. Nie bój się urozmaiceń

Każdy posiłek, powinien zawierać w sobie różnorodne produkty. Kanapka z szynką na śniadanie, obiad i kolację, nie jest więc dobrym rozwiązaniem. Poświęćmy czas na przygotowywanie różnego rodzaju sałatek, twarożków czy warzyw. Dodatkowo surowe owoce i warzywa są wspaniałą przekąską. Talerz, na którym znajdziemy różne, kolorowe produkty, od razu wyda nam się smaczniejszy.

4. Postaw na naturalność

Zdrowy styl życia, to przede wszystkim eliminacja produktów wysoko przetworzonych, a także nadmiaru słodyczy sklepowych. Zwierają one tłuszcze i cukry, które nie wnoszą do naszego organizmu nic pozytywnego. Szybkie zupki w proszku czy gazowane napoje, zasypują na solą i cukrem, a często także zawierają w sobie rakotwórczą substancję- akrylamid. Więcej o stosowaniu prawidłowej diety przeczytasz na https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/12-zasad-zdrowego-stylu-zycia/.

5. Nie zapominaj o wodzie

Woda jest nam niezbędna i to w ilości od 1,5 do 2 litrów dziennie. Należy wiedzieć, że organizm traci wodę niezwykle szybko, a jego komórki, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebują nawodnienia. Warto pamiętać, że w komórkach zachodzi niezliczona ilość procesów, które zapewniają prawidłową pracę organizmu. Bez wody, będzie to jednak niemożliwe. Dodatkowo, zapobiegniemy powstawaniu nieestetycznych obrzęków.

6. Nie bój się aktywności fizycznej

Ruch i aktywność fizyczna podczas prowadzenia zdrowego stylu życia
Zdrowy styl życia to plan długoterminowy | fot.: materiał partnera

Jak już zostało wspomniane, obecnie nie możliwe jest wyjście na basen lub siłownie. Jednak istnieje wiele innych rodzajów aktywności fizycznej, która nie tylko poprawi nam nastrój, ale także zwiększy wydolność organizmu i dotleni mózg. W efekcie czemu, nasze zdrowie psychiczne, znacznie się poprawi. Wystarczy sam spacer na świeżym powietrzu, a od razu poczujemy się lepiej.

7. Podstawą jest relaks

Relaks i wypoczynek, stanowią podstawę do zachowania równowagi psychicznej. Okazuje się, że obecna sytuacja może doprowadzić do wielu niepożądanych reakcji organizmu. Jedną z nich jest kołatanie serca- jak je uspokoić? Posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj książkę, wypij ulubioną herbatę – po prostu zrelaksuj się. Proste czynności pomogą zachować równowagę psychiczną i znacznie poprawią samopoczucie.

8. Popraw poczucie własnej wartości

Zadbaj o to, by czuć się dobrze sam ze sobą. Zachwiane poczucie własnej wartości wpływa destrukcyjnie na nasz organizm. Ciągła, surowa samokrytyka i brak akceptacji komplementów, może doprowadzić do poważnych zaburzeń. Pracuj więc nad sobą i znajdź w sobie wewnętrzne dziecko. Podziękuj sobie, za to co udało Ci się zrobić danego dnia.

9. Zadbaj o sen

Problemy z sercem, w tym jego nadmierne bicie, to również efekt braku snu. Kołatanie serca- jak uspokoić? Odpowiedź jest prosta, zapewnij sobie osiem godzin ciągłego, nieprzerwanego snu. Serce Ci za to podziękuje. Odzyskasz radość życia, a także poprawisz koncentrację i zwiększysz swoją efektywność. Więcej na temat tego, jak uspokoić kołatanie serca, znajdziesz w artykule na http://erazdrowia.pl/szybkie-kolatanie-serca-jak-uspokoic-czy-to-juz-nerwica-serca.

10. Daj sobie czas na zmiany

Zdrowy styl życia to plan długoterminowy. Oznacza to, że zmiany możemy i powinniśmy wprowadzać małymi krokami. Dzięki temu lepiej poznamy swoje zachowanie i nawyki, a z czasem zaczniemy eliminować to, co ma na nas niekorzystny wpływ. Zacznijmy od rzeczy najprostszych. Używasz za dużo soli? Stopniowo ją ograniczaj. Jesteś miłośnikiem wysoko słodzonych napojów? Zastąp je owocowymi smoothies.

Poznaj także inne cenne wskazówki, dotyczące prowadzenia zdrowego stylu życia. Znajdziesz je na http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/6-zasad-zdrowego-stylu-zycia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …