kobieta z liściem jarmużu na talerzu
Popularne diety zwykle mają na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Często następuje to w bardzo krótkim czasie, dlatego nie wszystkie z nich to dobry pomysł | fot.: materiał partnera

Najpopularniejsze diety w 2021 r.: czy warto było je stosować?

Co roku popularnością cieszą się nieco inne diety. Niektóre z nich polegają na wykluczeniu określonych produktów spożywczych, co może prowadzić do powstania poważnych niedoborów. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na uleganie aktualnym trendom warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens.

Czy warto stosować popularne diety?

Popularne diety zwykle mają na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Często następuje to w bardzo krótkim czasie, dlatego nie wszystkie z nich to dobry pomysł. Niektóre zakładają również drastyczne ograniczenie liczby kalorii.

Do najpopularniejszych, a zarazem dość niebezpiecznych diet, należą następujące opcje:

  • dieta surowa,
  • dieta makrobiotyczna,
  • dieta Atkinsa,
  • dieta Ewy Dąbrowskiej.

Niektóre z nich pozwalają na szybkie zgubienie zbędnych kilogramów, ale długotrwale stosowane mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych niedoborów. Często różnego rodzaju głodówki i drastyczne obcinanie liczby kalorii wiąże się z wystąpieniem efektu jojo. Z tego powodu znacznie lepszym pomysłem okazuje się stosowanie zbilansowanej diety, bazującej na wszystkich niezbędnych składnikach odżywczych.

Jakie są najzdrowsze diety?

Za najzdrowszą dietę została uznana dieta śródziemnomorska. Bazuje ona na świeżych owocach i warzywach, a także dodatku czerwonego wina wzbogacającego posiłki. Dostarcza ona cennych tłuszczów roślinnych i redukuje wykorzystanie soli. To dobry sposób na zadbanie o zdrowie, a jednocześnie zgubienie zbędnych kilogramów. Od szkodliwych diet różni się ona jednak tym, że nie wyklucza wielu składników. Bazuje na świeżych produktach, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm.

Jak zadbać o prawidłowe żywienie?

Dostarczanie organizmowi wszystkich wymaganych składników odżywczych wiąże się z koniecznością odpowiedniego komponowania poszczególnych produktów. Niektóre osoby decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków, jednak wymaga to dysponowania dużą ilością czasu. Z tego powodu tak popularna staje się dieta pudełkowa. Pozwala ona na cieszenie się doskonale skomponowanymi posiłkami bez konieczności gotowania i spędzania długich godzin na zakupach spożywczych.

Nad komponowaniem diet pudełkowych czuwają specjaliści. Zajmują się tym zwykle dietetycy oraz profesjonalni kucharze. Diety występują w różnych wariantach, również tych wegetariańskich i wykluczających laktozę. Z tego powodu można dostosować odpowiednią wersję do swoich potrzeb, jednocześnie nie narażając się na niedobory – tłumaczy specjalista z firmy Nice To Fit You oferującej wysokiej jakości dietę pudełkową.

Dieta pudełkowa musi być skomponowana tak, by dostarczać niezbędnych składników odżywczych. Jednocześnie pozwala ona na zrzucenie zbędnych kilogramów poprzez wybranie odpowiedniej liczby kalorii. To znacznie lepszy wybór niż decydowanie się na restrykcyjne diety wykluczające, które prowadzą do niedoborów. Warto zadbać, by wybrany catering był przygotowywany z wysokiej jakości składników.

Materiał partnera

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …