Żywność zawierająca magnez
Magnez stanowi ważny element strukturalny zębów i kości. Pomaga także utrzymać równowagę różnych składników odżywczych, w tym wapnia, cynku, potasu, witaminy D i miedzi | fot.: Fotolia

Jaką rolę w naszym organizmie pełni magnez?

Magnez jest minerałem, który ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Magnez pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, buduje silne kości i odpowiada równomierny rytm serca.

Twoje serce, nerki i mięśnie potrzebują magnezu, żeby dobrze funkcjonować. Magnez stanowi ważny element strukturalny zębów i kości. Pomaga także utrzymać równowagę różnych składników odżywczych, w tym wapnia, cynku, potasu, witaminy D i miedzi. Ponadto, ten minerał pomaga twojemu ciału wytwarzać energię i aktywować enzymy. Zalecana dzienna ilość magnezu to 310 do 320 miligramów u dorosłych kobiet i 400 do 420 miligramów u dorosłych mężczyzn.

Pomaga zapobiec osteoporozie

Osteoporoza powoduje ponad 2 miliony złamań każdego roku w Stanach Zjednoczonych, donosi badanie opublikowane w wydaniu Journal of the American College of Nutrition z kwietnia 2009 roku. Badanie stwierdza, że niedostateczne spożywanie magnezu w diecie może zwiększać ryzyko osteoporozy. Kilka badań sugeruje, że regularne spożywanie pokarmów bogatych w magnez może poprawić gęstość mineralną kości, zwłaszcza u kobiet w wieku podeszłym i po menopauzie.

Pomaga unormować ciśnienie krwi

Konsekwentne spożywanie pokarmów bogatych w magnez, takich jak owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne, wiąże się z niższym ciśnieniem krwi – informuje University of Maryland Medical Center. Oprócz magnezu pokarmy te zawierają duże ilości wapnia i potasu, które odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Produkty takie jak banan, awokado, suszone morele i ciemnozielone, liściaste warzywa zawierają dużo magnezu. W dużym badaniu klinicznym przeprowadzonym przez UMMC obejmującym ponad 8500 kobiet, wykazano odwrotną zależność pomiędzy większym spożyciem magnezu a ryzykiem podwyższonego ciśnienia krwi.

Magnez chroni twoje serce

Magnez pomaga utrzymać serce w dobrej kondycji. Zwiększone spożycie magnezu powoduje niewielki spadek ryzyka chorób układu krążenia. W badaniu opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition w lutym 2011 r., kobiety, które zwiększyły spożycie magnezu w diecie, obniżyły ryzyko nagłej śmierci z powodu zawału serca.

Pomaga w walce z cukrzycą

Osoby chore na cukrzycę typu 2  często mają do czynienia z niskim poziomem magnezu we krwi, wskazuje UMMC. Duże badanie kliniczne obejmujące 2000 osób wykazało, że spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w magnez może pomóc w walce z tą przewlekłą chorobą. Badanie z września 2000 r. opublikowane w American Journal of Public Health sugeruje, że zamiana ziaren rafinowanych na pełnoziarniste (które są lepszym źródłem magnezu) może zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Aby dostarczyć sobie wystarczającą ilość magnezu, do codziennych posiłków dorzuć orzechy, fasolę, groch, produkty sojowe oraz pełnoziarniste, takie jak proso i brązowy ryż.

Magnez to bardzo ważny pierwiastek, bez którego nasz organizm nie mógłby funkcjonować. Warto wykonać odpowiednie badania, by upewnić się, że jego poziom jest prawidłowy. W przypadku niedoboru magnezu należy zadbać o zwiększone spożywanie produktów bogatych w magnez lub rozważyć suplementację w formie tabletek.

KGR

Sprawdź także

kobieta na macie

Odżywianie dla osób ćwiczących jogę

Joga to praktyka, która obejmuje holistyczne podejście do zdrowia i wellness. Co jesz, ma wpływ …