Jiu jitsu czarny pas
Pasy w jiu-jitsu służą do oznaczenia poziomu zaawansowania zawodnika | fot.: stock.adobe.com

Jiu-jitsu – co powinieneś wiedzieć o tej formie sztuk walki?

Jiu-jitsu to jeden z najstarszych i najbardziej skutecznych systemów walki wręcz. Pochodzi z Japonii i oparty jest na unieruchamianiu przeciwnika poprzez chwyty i duszenia. W tym artykule przyjrzymy się historii, technikom oraz pasom w jiu-jitsu.

Jak powstało jiu-jitsu i jego ewolucja na przestrzeni lat

Jiu-jitsu, czyli „sztuka miękkiego działania” to jeden z najstarszych systemów walki wręcz pochodzących z Japonii. Historia jiu-jitsu sięga ponad 1000 lat wstecz, kiedy to samurajowie rozwijali swoje umiejętności walki bez broni. W tamtych czasach, samurajowie musieli być przygotowani na każdą sytuację, w tym także na walkę wręcz bez broni. W celu opanowania tych umiejętności, samurajowie trenowali różne style walki, w tym jiu-jitsu.

Jiu-jitsu przeszło przez różne ewolucje na przestrzeni lat. Początkowo było skupione na duszeniach i chwytach, jednak z biegiem czasu, dodano do niego coraz więcej elementów z rzutów i kopnięć. W XIX wieku, jiu-jitsu zaczęło być przedstawiane publicznie jako forma rozrywki, a nie tylko jako trening dla samurajów. Wówczas też pojawiły się pierwsze zawody sportowe.

W XX wieku, jiu-jitsu przeszło jeszcze jedną ewolucję, kiedy to zaczęło być używane w zawodach MMA. Wiele technik z jiu-jitsu zostało przeniesionych do innych dziedzin sportów walki, takich jak judo czy brazylijskie jiu-jitsu. Obecnie, jiu-jitsu jest popularne na całym świecie jako sport i forma treningu fizycznego.

Jiu-jitsu jest skutecznym systemem walki, który przeszedł przez różne ewolucje na przestrzeni wieków.

jiu-jitsu
W jiu-jitsu, techniki dzielą się na trzy główne kategorie: chwyty, rzuty i duszenia | fot.: stock.adobe.com

Podstawowe techniki jiu-jitsu – od chwytów po duszenia

Podstawowe techniki jiu-jitsu są niezbędne do opanowania, aby być skutecznym zawodnikiem tej sztuki walki. W jiu-jitsu, techniki dzielą się na trzy główne kategorie: chwyty, rzuty i duszenia. W dalszej części omówimy niektóre z najważniejszych technik z każdej kategorii.

Chwyty to podstawa jiu-jitsu i obejmują one różnego rodzaju uchwyty na kończyny, kark, klatkę piersiową i głowę. Jednym z najważniejszych chwytów jest chwyt na głowę, który pozwala na unieruchomienie przeciwnika. Inne popularne chwyty to chwyt na nadgarstek, chwyt na kark oraz chwyt na kolano.

Rzuty to techniki, które pozwalają na przewrócenie przeciwnika. Podstawowe rzuty jiu-jitsu obejmują rzut przez plecy, rzut ashi-garami oraz rzut omoplata. Te rzuty pozwalają na unieruchomienie przeciwnika i przejęcie kontroli nad nim.

Duszenia to techniki, które polegają na zablokowaniu dopływu tlenu do mózgu przeciwnika. Podstawowe duszenia jiu-jitsu to duszenie przez uduszenie, duszenie przez kark oraz duszenie przez gilotynę. Te techniki są bardzo skuteczne, ale należy pamiętać, że nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do poważnych obrażeń lub nawet śmierci.

Są to tylko niektóre z podstawowych technik jiu-jitsu, jednak ich opanowanie pozwala na skuteczniejsze radzenie sobie z przeciwnikiem.

Jakie są pasy w jiu-jitsu i jakie umiejętności trzeba posiadać, aby je otrzymać

Pasy w jiu-jitsu służą do oznaczenia poziomu zaawansowania zawodnika. W jiu-jitsu istnieje kilka poziomów pasów, które oznaczają różne etapy rozwoju zawodnika. Pasy są przyznawane przez instruktora lub trenera, po zdaniu specjalnego egzaminu. Poniżej przedstawiamy poszczególne poziomy pasów jiu-jitsu oraz umiejętności, które trzeba posiadać, aby je otrzymać.

  • Pierwszy poziom pasów to biały pas. Jest to poziom dla początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jiu-jitsu. Zawodnik powinien umieć podstawowe chwyty i rzuty oraz zrozumieć zasady walki.
  • Drugi poziom to pas kolorowy. Zawodnik otrzymuje go po około 6-12 miesiącach treningów. Aby otrzymać pas kolorowy, zawodnik powinien posiadać już pewną wiedzę dotyczącą jiu-jitsu, w tym podstawowe techniki oraz umieć je wykonać w różnych sytuacjach.
  • Trzeci poziom to pas brązowy. Zawodnik otrzymuje go po około 2-3 latach treningów. Aby otrzymać pas brązowy, zawodnik powinien posiadać już bardzo dobrą wiedzę dotyczącą jiu-jitsu, w tym zaawansowane techniki oraz umieć je wykonać w różnych sytuacjach.
  • Czwarty poziom to pas szary, piąty poziom to pas złoty, szósty poziom to pas czerwony, siódmy poziom to pas czarny – dla prawdziwych mistrzów jiu-jitsu.

Podsumowując, jiu-jitsu to sport, który przeszedł długą drogę, aby być w miejsc, w którym teraz się znajduje. Jest to popularna na całym świecie sztuka walki i forma treningu fizycznego. Zdobywanie poszczególnych pasów to frajda i walka sama ze sobą!

MKI

Sprawdź także

walka aikido

Aikido – co warto wiedzieć o tym sporcie?

 Aikido to niezwykle popularna japońska sztuka walki, która w ostatnich latach zdobyła wielu zwolenników na …