smutna kobieta z opuszczoną głową
Należy zaznaczyć, że podstawowym objawem nerwicy jest lęk, który charakteryzuje się irracjonalnością oraz wyolbrzymianiem. Człowiek z zaburzeniami nerwicowymi zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak silny i nieracjonalny jest lęk | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nerwica – przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia nerwicowe dotyczą stosunkowo dużej części społeczeństwa, w tym nawet 15% Polaków. Nerwica to zaburzenie lękowe, które najczęściej dotyka osoby między 25. a 45. rokiem życia. Zdaniem psychologów źródłem każdej nerwicy jest konflikt wewnętrzny.

Przyczyny i objawy nerwicy

Etiologia zaburzeń nerwicowych jest różnorodna i złożona, ponieważ zależy od konkretnego pacjenta, jego osobowości, a także doświadczeń życiowych. Wśród najczęstszych przyczyn nerwicy można wyróżnić:

 • konflikty wewnętrzne, czyli sprzeczności, które występują między dążeniami i wartościami,
 • stres i traumatyczne przeżycia,
 • zdarzenia życiowe, takie jak utrata osób bliskich, zwolnienie z pracy, rozpoznawanie u siebie poważnej choroby,
 • brak wsparcia ze strony bliskich osób,
 • zbyt wysokie wymagania ze strony otoczenia, czyli rodziny, pracodawcy,
 • typ osobowości. 

Istnieje wiele objawów nerwicy, które zależą od rodzaju konkretnego zaburzenia. Psychologowie wyodrębniają bowiem nerwicę lękową (w postaci fobii), nerwicę natręctw, a także hipochondrię i neurastenię. Można uznać, że do wspólnych, najczęściej występujących objawów zaburzeń nerwicowych kwalifikuje się:

 • napady lęku i odczuwanie irracjonalnego strachu,
 • problemy ze snem, zwłaszcza trudności z zasypianiem,
 • pojawianie się zaburzeń nastroju, a więc przygnębienie, smutek,
 • zachowania obsesyjne oraz natrętne myśli,
 • zaburzenia somatyczne: kołatanie serca, podwyższone tętno, problemy z oddechem i ze wzrokiem.

Należy zaznaczyć, że podstawowym objawem nerwicy jest lęk, który charakteryzuje się irracjonalnością oraz wyolbrzymianiem. Człowiek z zaburzeniami nerwicowymi zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak silny i nieracjonalny jest lęk. Właśnie dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. 

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy należy rozpocząć od uświadomienia sobie problemu oraz znalezienia odpowiedniego psychologa, sprawdzając możliwości w swojej dzielnicy lub mieście (na przykład wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: psychoterapia Mokotów). W walce z nerwicą bardzo duże znaczenie ma również zmiana stylu życia, czyli zadbanie o odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną, a także redukcja sytuacji stresogennych. Czas trwania psychoterapii zależy nie tylko od rodzaju zaburzenia, ale przede wszystkim od zaangażowania klienta. Osoby, którym zależy na szybkim wyzdrowieniu, powinny więc współpracować z terapeutą. Rozmowa z psychologiem może pomóc klientowi w odnalezieniu przyczyn nerwicy, a także w ustaleniu swojego celu życiowego i zmniejszeniu lęku. Warto zaznaczyć, że w przypadku fobii oraz nerwicy natręctw najlepszym rozwiązaniem jest wybór psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która bazuje na zmianie schematów myślowych oraz nawyków. W poważnych przypadkach może się zdarzyć, że lekarz podejmie decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego, czyli różnych środków zmniejszających natężenie lęku.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …