smutna kobieta z opuszczoną głową
Należy zaznaczyć, że podstawowym objawem nerwicy jest lęk, który charakteryzuje się irracjonalnością oraz wyolbrzymianiem. Człowiek z zaburzeniami nerwicowymi zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak silny i nieracjonalny jest lęk | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nerwica – przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia nerwicowe dotyczą stosunkowo dużej części społeczeństwa, w tym nawet 15% Polaków. Nerwica to zaburzenie lękowe, które najczęściej dotyka osoby między 25. a 45. rokiem życia. Zdaniem psychologów źródłem każdej nerwicy jest konflikt wewnętrzny.

Przyczyny i objawy nerwicy

Etiologia zaburzeń nerwicowych jest różnorodna i złożona, ponieważ zależy od konkretnego pacjenta, jego osobowości, a także doświadczeń życiowych. Wśród najczęstszych przyczyn nerwicy można wyróżnić:

 • konflikty wewnętrzne, czyli sprzeczności, które występują między dążeniami i wartościami,
 • stres i traumatyczne przeżycia,
 • zdarzenia życiowe, takie jak utrata osób bliskich, zwolnienie z pracy, rozpoznawanie u siebie poważnej choroby,
 • brak wsparcia ze strony bliskich osób,
 • zbyt wysokie wymagania ze strony otoczenia, czyli rodziny, pracodawcy,
 • typ osobowości. 

Istnieje wiele objawów nerwicy, które zależą od rodzaju konkretnego zaburzenia. Psychologowie wyodrębniają bowiem nerwicę lękową (w postaci fobii), nerwicę natręctw, a także hipochondrię i neurastenię. Można uznać, że do wspólnych, najczęściej występujących objawów zaburzeń nerwicowych kwalifikuje się:

 • napady lęku i odczuwanie irracjonalnego strachu,
 • problemy ze snem, zwłaszcza trudności z zasypianiem,
 • pojawianie się zaburzeń nastroju, a więc przygnębienie, smutek,
 • zachowania obsesyjne oraz natrętne myśli,
 • zaburzenia somatyczne: kołatanie serca, podwyższone tętno, problemy z oddechem i ze wzrokiem.

Należy zaznaczyć, że podstawowym objawem nerwicy jest lęk, który charakteryzuje się irracjonalnością oraz wyolbrzymianiem. Człowiek z zaburzeniami nerwicowymi zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak silny i nieracjonalny jest lęk. Właśnie dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. 

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy należy rozpocząć od uświadomienia sobie problemu oraz znalezienia odpowiedniego psychologa, sprawdzając możliwości w swojej dzielnicy lub mieście (na przykład wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: psychoterapia Mokotów). W walce z nerwicą bardzo duże znaczenie ma również zmiana stylu życia, czyli zadbanie o odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną, a także redukcja sytuacji stresogennych. Czas trwania psychoterapii zależy nie tylko od rodzaju zaburzenia, ale przede wszystkim od zaangażowania klienta. Osoby, którym zależy na szybkim wyzdrowieniu, powinny więc współpracować z terapeutą. Rozmowa z psychologiem może pomóc klientowi w odnalezieniu przyczyn nerwicy, a także w ustaleniu swojego celu życiowego i zmniejszeniu lęku. Warto zaznaczyć, że w przypadku fobii oraz nerwicy natręctw najlepszym rozwiązaniem jest wybór psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która bazuje na zmianie schematów myślowych oraz nawyków. W poważnych przypadkach może się zdarzyć, że lekarz podejmie decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego, czyli różnych środków zmniejszających natężenie lęku.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna psychoterapia

Jak psychoterapia zmienia człowieka?

Coraz więcej osób zastanawia się nad sensem podjęcia psychoterapii. Psychoterapia staje się terminem coraz częściej …