Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, Seks na wysokich obcasach 2
Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, Seks na wysokich obcasach 2 | fot.: Kreatywna.pl

Porozmawiajmy o seksie

Seksualność jest taką dziedziną życia człowieka, która – z jednej strony sprzedaje, budzi emocje, wydaje się wszechobecna w mediach, a z drugiej – wciąż bywa tabuizowana. Znajduje to odbicie w języku, wszak nadal nie mamy do dyspozycji neutralnej bazy pojęciowej, której moglibyśmy używać w codziennych rozmowach o intymności. Trochę w myśl utartej maksymy, że ludzie dzielą się na tych”co mówią” i na tych, „co robią”. Dlatego tak cieszą publikacje, które o seksie mówią w sposób bezpretensjonalny, a przy okazji pozwalają spojrzeć nań z dystansu.

Jedną z takich propozycji są świeżo wydane wywiady Pauliny Reiter (naczelnej Wysokich Obcasów) z Alicją Długołęcką – edukatorką seksualną. Warto wspomnieć, że Seks na wysokich obcasach 2 to kontynuacja bestsellera sprzed 5 lat.

Alicja Długołęcka, Paulina Reiter; Seks na wysokich obcasach 2

Wydawnictwo Agora, 2016

Seks na wysokich obcasach ani nie bulwersuje, ani nie budzi zażenowania. Ewentualne łamanie tabu nie ma w sobie niczego z obrazoburczych debat. To raczej spokojna, ciepła, choć momentami niezwykle dowcipna rozmowa o kobiecej (ale i męskiej) seksualności w różnych sytuacjach życiowych. Podejmowanych decyzjach, wyborach i ich konsekwencjach, o tym, co nas blokuje w relacji, a co wyzwala. Znajdziemy tu także sporo pytań o granice wolności eksperymentów, ale i zachętę do podejmowania nowych wyzwań, przynajmniej dopóki są zgodne z naszymi wewnętrznymi przekonaniami. Rozmówczynie unikają wulgarności, szastania terminologią naukową czy infantylizmu – czyli najczęstszych pułapek mówienia o zagadnieniach związanych z seksem. Przytaczają nie tylko badania naukowe, ale i własne doświadczenia czy przykłady z szeroko pojętej kultury. Wszystko to sprawia, że i odbiorca lektury czuje się komfortowo.

Kwestie podejmowane przez Długołecką i Reiter pokazują seks nie jako wyizolowany z życia problem, ale jego niezbywalną część. To holistyczne pojmowanie seksualności (mówi o nim z resztą Paulina Reiter) nie jest jedynie pobożnym życzeniem rozmówczyń. Spośród wszystkich tematów rozmów trudno znaleźć ten, który funkcjonowałby w oderwaniu od codzienności, zwykłego życia – choć w sposób oczywisty nie każdego muszą dotyczyć. O czym można poczytać w książce?

  • o tym jak odbić się od dna po rozstaniu
  • o trzeciej bramie, czyli pogłębionym kobiecym orgazmie
  • o życiu i pożyciu w związkach, w których partnerów dzieli duża różnica wieku
  • o tym, jak poradzić sobie z seksoholizmem i seksoholikiem
  • o samotności z mężczyzną i bez
  • o tym, jak rozmawiać o seksie bez lęku i wstydu
  • o poliamorii bez uprzedzeń i mitów
  • o seksie na odległość
  • o seksie osób niepełnosprawnych
  • o zdrowiu seksualnym i seksie seniorów
Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, Seks na wysokich obcasach 2
Ilustracja Agaty Nowickiej; Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, Seks na wysokich obcasach 2| fot.: Kreatywna.pl

Tematów poruszanych w wywiadach jest jednak znacznie więcej. I chyba nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu, że czytelniczki, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, znajdą w niej inspirację dla siebie. Rozmowy oswajają kwestie związane z przemijaniem czasu, wstydem, nieuchronnymi zmianami, erotyką na różnych etapach życia.

Przykład? Rozważania dotyczące swoistej przebudowy, jaka dokonuje się w związku po narodzinach dziecka. Mały człowiek „odpowiada” wprawdzie za chroniczne zmęczenie rodziców, ale to nie jest najważniejszy wymiar zmian. Warto sobie uświadomić, jak konkretne decyzje, reakcje na pojawienie się kolejnej osoby w rodzinie, wpływają na całość relacji między partnerami. Jak dziecko stać się może powodem do najróżniejszych manipulacji, jak często na nowo musimy „wywalczyć” sobie wówczas dorosłość u własnych rodziców i jaką cenę można zapłacić za ewentualną utratę owej samodzielności. Ta wiedza pozwala na zrozumienie, dlaczego związek z partnerem nagle zaczyna przybierać dość nieoczekiwane oblicza.

Seks na wysokich obcasach 2 przynosi kilka praktycznych rozwiązań problemów, garść porad, ale przede wszystkim zachęca do spojrzenia na nowo na swoją seksualność. Może także stanowić świetny pretekst do otwartej rozmowy o seksie z partnerem – wystarczy podsunąć mu wybrany rozdział.

Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, Seks na wysokich obcasach 2
Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, Seks na wysokich obcasach 2| fot.: Kreatywna.pl

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …