szatnia sportowa
Te najczęściej wybierane to jednak biografie z odrobiną pikanterii - przekleństwa, kontrowersyjne wydarzenia, chwile słabości... | fot.: stock.adobe.com

Sukcesy, wyrzeczenia i skandale – głośne biografie sportowców ostatnich lat

Biografie są jednymi z najczęściej wybieranych przez czytelników książek. Szczególnie te sportowe – one zawsze przekazują ogromną dawkę emocji, a przelewając myśli na papier, sportowiec otwiera się przed światem bardziej, niż kiedykolwiek. Zdarzają się książki, które są po prostu zwykłym opisem życiorysu sportowca, bez żadnych ciekawostek i głębszych tematów. Te najczęściej wybierane to jednak biografie z odrobiną pikanterii – przekleństwa, kontrowersyjne wydarzenia, chwile słabości… Jakie biografie ze sportowego świata w ostatnich latach stały się bestsellerami, jednocześnie niejednokrotnie stając ogniu krytyki i dyskusji?

„Kadziu. Siatkówka i rock n’ roll”, Łukasz Kadziewicz, Łukasz Olkowicz

Łukasz Kadziewicz to niewątpliwie ta postać, która kibicom siatkówki w pamięci zajmie miejsce na długie lata. Pyskaty, szczery do bólu i często uważany za aroganckiego sportowca. Zabawny i utalentowany, ale jednocześnie kontrowersyjny siatkarz. W swojej karierze niejednokrotnie musiał udowadniać swoją wartość i walczyć o pozycję, by w ogóle w jakikolwiek sposób zarobić na życie. Wicemistrz świata w swojej biografii przełamuje tabu i odkrywa wszystkie karty, pozwalając zajrzeć czytelnikom do wnętrza drużyny siatkarskiej. Pokazuje, że opinie na jego temat, czasami naprawdę nie były przesadzone i przedstawia kontrowersyjne wydarzenia z całego okresu swojej kariery. Szalone, pełne alkoholu imprezy siatkarskie w nieodpowiednim momencie i konsekwencje wyciągane przez trenera, woda sodowa po zdobyciu wicemistrzostwa świata, a także nieodpowiednie zachowanie i odzywki do trenerów. Wszystkie te tematy zostały opisane w jednej książce, nadając jej ostrzejszego charakteru. Intrygujące historie życiowe Kadzia, a także jego ogromny zapał do pracy i determinacja sprawiają, że kibice bardzo chętnie wracają do tej pozycji, a w środowisku siatkarskim było o niej głośno.

„Mike Tyson. Moja prawda”, Larry Sloman, Michael Tyson

Choć książka swoją premierę miała pod koniec 2014 roku, nadal znajduje się na wysokim miejscu listy „najgłośniejszych biografii„. Niezwykle kontrowersyjna, przepełniona wulgaryzmami i komentarzami bez ogródek. Mike Tyson pod łatką „króla boksu” chował o wiele więcej, niż wszystkim mogłoby się wydawać. Spędził pewien okres swojego życia w więzieniu, jako oskarżony o gwałt. Ma na swoim koncie litry wypitego alkoholu i epizody z wieloma kobietami. Świat boksu nigdy nie był łaskawy – Mike Tyson przekonał się o tym na własnej skórze. Jego walki często miały kształt narkotyków i lekarstw. „Moja prawda” jest książką, pełną obraźliwych słów i opisów kontrowersyjnych wydarzeń z życia boksera, co sprawia, że sięgać powinni po nią tylko dorośli i odporni emocjonalnie. Ale jest to przede wszystkim opowieść o drodze z samego dna na szczyt i walce o własne życie.

„Kat. Biografia Huberta Wagnera”, Grzegorz Wagner

Były siatkarz, który zasłynął jako utytułowany trener męskiej reprezentacji Polski. To właśnie jego drużyna sprawiła, że Polska zaczęła żyć siatkówką. Historyczne złoto Mistrzostw Świata z 1974 roku i, do tej pory jedyny, złoty medal Igrzysk Olimpijskich z 1976 roku należały tylko do niego i zespołu, który nieustannie się budował. Jego droga do sukcesu nie była jednak kolorowa. Był człowiekiem wymagającym i bezkompromisowym – słynął z surowych zasad i ogromnej konsekwencji. Jego metody treningowe były bardzo rygorystyczne, a atmosfera w zespole nigdy nie przypominała sielanki. Mimo tego, drużyna osiągała sukcesy, których przez wiele lat kolejne pokolenia nie były w stanie powtórzyć. Złoto Mistrzostw Świata polska drużyna zdobyła dopiero po 40 latach od pamiętnego zwycięstwa w Meksyku. Co ciekawe, biografię napisał Grzegorz Wagner – syn legendy siatkówki.

„Bruce Lee. Życie”, Matthew Polly

Stosunkowo nowa, fantastyczna biografia Małego Smoka – legendy zarówno sztuk walki, jak i Hollywood. Autor przedstawia nieznane dotąd fakty kreśląc sprawną ręką losy nieśmiałego chłopaka, od którego ciosów z półobrotu uczyli się Roman Polański, Steve McQueen i Chuck Norris. Gwiazdy, która starała się upowszechnić filozofię wyjścia ze ścisłych kategorii stylów walki.  Człowieka, któremu kreacja w Wejściu smoka  przyniosła prawdziwą nieśmiertelność. Polly w swojej książce przybliża nie tylko sposób myślenia czy fascynujące fakty z życia Bruce’a Lee, ale i okoliczności jego zagadkowej śmierci, która po dziś dzień rozpala wyobraźnię fanów i jest źródłem niezliczonych teorii spiskowych.

Sportowe biografie zawsze budzą wiele emocji, głównie ze względu na panujące przekonanie o mocnym charakterze każdego sportu. Wszystkie dyscypliny rządzą się swoimi prawami i niejednokrotnie przynoszą światu tematy do dyskusji, zaostrzając tym zainteresowanie pasjonatów sportów. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej sportowych autobiografii pojawia się na sklepowych półkach.

Czytaj także biografie wybitnych himalaistów:

Ciekawy przypadek Denisa Urubki

Potęga przyciągania szczytu [Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski: Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało]

Erhard Zwycięzca [Erhard Loretan, Ryczące ośmiotysięczniki]

Bernadette McDonald: Kurtyka. Sztuka wolności

Himalaizm non fiction: Adam Bielecki, Spod zamarzniętych powiek

Kukuczka: maszyna do zdobywania gór

ASU

Sprawdź także

Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba

Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba [recenzja]

Janusz Kurczab, choć nie jest tak rozpoznawalny jak sławni współcześni mu wspinacze, był postacią wyjątkową …